Blog > Komentarze do wpisu
Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Usługi Społeczne dla osób Niepełnosprawnych”

192 uczestników, 12 wykładów, dwudniowa transmisja w Internecie to efekty Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Usługi Społeczne dla osób Niepełnosprawnych”, która odbyła się 17 i 18 marca 2010r. na Wydziale Nauk Społecznych, Wyższej Szkoły Pedagogicznej TWP w Warszawie.

Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Usługi Społeczne dla osób Niepełnosprawnych” była organizowana przez WSP TWP w Warszawie w ramach Projektu „Przedsiębiorcza Uczelnia” oraz Polskie Towarzystwo Polityki Społecznej. Konferencja była na żywo transmitowana przez Internet.

Uczestnicy spotkania zwracali uwagę na niekorzystną sytuację osób niepełnosprawnych w Polsce. Szczególnie trudna jest sytuacja na rynku pracy, gdzie zatrudnienie tych osób sięga zaledwie 14%. Niepełnosprawni mają utrudniony również dostęp do urzędów publicznych, ponieważ zaledwie 25% z nich zatrudnia odpowiednio przeszkolonych specjalistów. Problemy stwarza również skomplikowany system orzecznictwa utrudniający uzyskanie odpowiednich zaświadczeń.

-Porównując doświadczenia polskie i zagraniczne można zauważyć, że w dziedzinie ułatwiania życia osobom niepełnosprawnym w naszym kraju wciąż pozostaje wiele do zrobienia- mówi dr Joanna Plak z Wyższej Szkoły Pedagogicznej TWP w Warszawie- w krajach zachodnich niepełnosprawni cieszą się większą swobodą działania niż u nas. W Austrii osoba głuchoniema może sama wezwać pomoc drogową, zamówić taksówkę lub jedzenie z dostawą do domu. Podnosi to komfort życia i umożliwia samodzielne funkcjonowanie. Jest to możliwe głównie dzięki odpowiednim rozwiązaniom systemowym, na poziomie państwa, których w Polsce brakuje.

O metodach pomocy osobom niepełnosprawnym za granicą mówił m.in. Harry Spitzer, Sofia Martinsson i Maria Fitzka z organizacji WITAF. Podczas konferencji, zwracano uwagę na to, że w Polsce ciężar pomocy jest przenoszony głównie na organizacje pozarządowe natomiast za granicą taką pomocą zajmuje się państwo i samorządy. Organizacje społeczne nie są w stanie wpływać na rozwiązania systemowe w takim stopniu jak instytucje państwowe, co negatywnie wpływa na skuteczność pomocy udzielanej potrzebującym.

Uczestnicy konferencji jednogłośnie uznali, że rozwiązania systemowe i zaangażowanie administracji publicznej mogą być czasami ważniejsze od kwestii finansowych. Pomimo tego, że zarówno w Austrii jak i w Polsce ilość środków przeznaczanych na pomoc niepełnosprawnym jest zbyt mała w stosunku do potrzeb, to niepełnosprawnym w Austrii żyje się łatwiej, głównie dzięki rozwiązaniom legislacyjnym.

Patronat nad konferencją objął Rzecznik Praw Obywatelskich dr Janusz Kochanowski, patronat medialny Gazetaprawna.pl i Dzienni Internautów.

W skład komitetu organizacyjnego konferencji weszli: Prof. dr hab. Julian Auleytner, dr Jerzy Mikulski, dr Mirosław Grewiński, dr Joanna Plak, Kamila Jeżowska, Anna Andrzejewska, Katarzyna Stanek, Radosław Kołodziej.


wtorek, 30 marca 2010, przedsiebiorczauczelnia

Polecane wpisy